Je to moc ošklivé. Nejdřív člověku teče krev z pusy a strašně zeslábne. Nemá ani sílu vstát z postele. Pak mu vypadají zuby a vlasy. Časem úplně oslepne. A brzo umře. A pak další mrtvola letí z paluby do moře.
Někdy takto umřela i celá posádka lodi. Proto ve středověku vždy za lodí táhlo hejno žraloků. Věděli, že si stačí počkat, mrchy nenažrané. A že žrádla bude nakonec dost pro všechny.
Nikdo vlastně nevěděl, co skorbut způsobuje. Dlouho třeba lidi věřili, že to způsobují nějaké špatné páry, co stoupají od vody. Protože námořníci vždy onemocněli jako první a ti přece bydleli v podpalubí. Dole, nejblíž k vodě. A důstojníci onemocněli jako poslední, protože ti byli nahoře na palubě, daleko od vody. Znělo to logicky, ne? Proto se taky stavěli tříposchodové lodě a nejbohatší cestující bydleli až nahoře ve třetím patře. Co nejdál od vody. Pro jistotu.
Taky se třeba věřilo, že to způsobuje to věčné houpání lodi. Nebo to, že jsou lidi příliš daleko od země. Nebo že to je trest bohů. Na kurdějích je krásně vidět, jak lidi pečlivě zkoušeli všechny možné nápady. A jak jim to pořád nefungovalo.
Až docela nedávno vědci zjistili, jak to je doopravdy. Kurděje vznikly pro to, že námořníkům na moři scházely čerstvé ovoce a zelenina. Protože ovoce a zelenina obsahují hodně vitamínů. A ty jsou strašně důležité, aby člověk byl zdravý. Třeba aby nedostali ty kurděje.
Tak prosím tě, Petříku, buď teď tak laskavý, přestaň už mě zlobit a dojez konečně to jablíčko. Abys byl zdravý. Jedna hodina na jedno jablíčko by mohla stačit, nemyslíš?
2 komentáře:
Tak to jsem netušil - fakt se stavěly vícepatrové lodě kvůli kurdějím, nebo je to básnická licence?
Byl to jeden z důvodů, dá se to najít někde v literatuře, z hlavy odkaz nenajdu, ale teorie nějakých škodlivých vodních výparů byla dlouho docela populární...
- R.
Okomentovat